MAŽĄJĄ LIETUVĄ VIS DAR REIKIA ATRASTI
Smalininkai, Viešvilė – pasienio miesteliai, Mažoji Lietuva. Kažkada klestėję, paskui neatpažįstamai pasikeitę. Kai kas liko, daug ką nesugrąžinamai nusinešė laikas. Kai ką galima ir reikia atkurti, išsaugoti, bet dar daugiau – sukurti ir puoselėti, ne tik dėl savęs, bet ir dėl tų, kurie bus po mūsų.
Mažosios Lietuvos Jurbarko kraštas nuolatos keičiasi. Geri pokyčiai priklauso ir nuo valdžios, bet dar daugiau – nuo čia gyvenančių žmonių, ir ypač nuo tų, kurių idėjos, mintys ir darbai siekia toliau, nei savas kiemas. Kuo nebuvėlio dėmesį galėtų patraukti Smalininkai? Miestelis, kokių daugybė – turbūt pasakytų ne vienas, nebent prisimintų, kad Smalininkai vis dar tebeturi mažiausio Lietuvos miesto statusą. Bet kas iš to?
Viena panelytė sakė, jog svečiui čia nėra ko parodyti. Jauna dar, ir nežino, kas yra vertinga ir kuo verta didžiuotis…O savo miestelį pažįstantis (nes meilė susijusi su pažinimu) ir jį mylintis smalininkietis nedvejodamas ves ir siūlys kiekvienam pagal skonį ir poreikį – Smalininkuose visko rasi. Kartodromas ir žirgynas, Nemunas ir miškas, Senovinės technikos muziejus ir Lidijos Meškaitytės sodyba, kaimo turizmo sodyba ir Senjorų namai – tai dar ne viskas, kur galima lankytis, dairytis, ilsėtis ir domėtis.
Daugybė objektų mena šio krašto įdomią istoriją. Geležinkelio stoties pastatas – puikiai išsilaikęs raudonų plytų mūras su vokišku užrašu „Schmalleningken“. Po Antrojo pasaulinio karo neliko siauruko, o stotis tapo gyvenamuoju namu, apstatytu pašiūrėmis, apaugintu daržais ir krūmokšniais, turistai čia gali pamatyti ir tokių dalykų, ko svečiui rodyti nereikėtų. Ąžuolų alėja – ilgiausia Lietuvoje, jau praretėjusi, nes medžiai ne amžini. Nupjautųjų senolių gyvenimą pratęsė prieš keletą metų Smalininkų bendruomenės rengti skulptorių plenerai, po kurių menininkai ąžuolų skulptūromis papuošė miestelį. Senasis uosto pylimas – status ir aukštas, didžiuliais akmenimis sutvirtintas, jo viršuje iki šiol tebėra žemėje įtvirtinti masyvūs metaliniai žiedai, prie kurių rišdavo laivus ir sielius. Prie pylimo tebeveikia daugiau kaip prieš 200 metų įrengta Nemuno vandens matavimo stotis. Nors nebėra čia žiemos uosto, kuriame stovėdavo apie 60 laivų, ir Nemunu nebeplaukia dešimtys, o tik vienas kitas laivelis, pylimas yra viena įdomiausių Smalininkų vietų, kokių nerasi nė viename kitame Lietuvos miestelyje.
Neseniai, gal prieš metus, smalininkiečiai pradėjo atkasinėti senąjį uosto grindinį – ėmėsi praktiško, uostui suteiksiančio pirmykštę išvaizdą, o kartu ir simbolinio darbo – nugremžęs laiko apnašas atrandi savo istoriją ir šaknis, be kurių žmogus, kaip ir medis, negali tarpti. Uostas, jau seniai nebetarnaujantis pagal paskirtį, dabar tik kaip turistinis objektas begali būti gražus ir įdomus, bet pirmiausia toks jis turi tapti vietiniams, čia gyvenantiems žmonėms.